Скільки людей можуть скористатися квитком міського транспорту

Posted by

Ця стаття почалася зі слів вдячності людині, яка одного доброго ранку подарувала іншому пасажиру свій квиток на проїзд у трамваї:

Трамвайна зупинка. Під’їджає трамвай, відчиняються двері, виходить старша жінка, протягує трамвайний квиток і каже: “Візьміть будь ласка, по ньому ще двадцять хвилин можна їздити….”

Ця розповідь викликала доволі бурхливу дискусію серед наших співгромадян, які живуть в Польщі. Йшлося про етику поведінки у поводжені із  спільними (бюджетними або публічними) коштами.
Думки розділилися навпіл: одна сторона вважала вчинок жінки хорошим та законним, інша – приємним подарунком, так, але по своїй суті неправомірним, фактично крадіжкою, яка погіршує якість міського транспорту.

Дуже приємно дізнаватися, що наші співгромадяни вчаться в Польщі громадянської відповідальності та дбають про спільний добробут.

Але, чи дійсно така передача квитка є неправомірною?
Спойлер – праві були обидві сторони обговорення.
Як таке може бути?

Тут варто почати з того, що в Польщі є кілька типів квитків на міський громадський транспорт.
Зараз для нас важливими будуть одноразові (jednorazowe) та похвилинні (czasowe) квитки.
Одноразові дозволяють проїхати будь-яку кількість зупинок в одному транспортному засобі між двома кінцевими. У великих містах такий квиток теж може бути похвилинним. Але суть такого квитка полягає в тому, що він передбачає одну поїздку (відповідно – й однієї людини).

Skasowany bilet jednorazowy zgodnie z obowiązującym cennikiem opłat upoważnia do jednego przejazdu na wybranej linii w jednym kierunku do ostatniego przystanku określonego w rozkładzie jazdy,

Передача такого квитка іншій людині, яка зможе проїхати ще кілька зупинок, дійсно є неправомірною. Такі подарунки робити не варто.

 

Інша справа  із похвилинним квитком.
Він не є одноразовим!
У випадку похвилинного квитка людина купує певний час користування громадським транспортом. Різним. Похвилинний квиток дозволяє скільки завгодно пересадок на скількох завгодно маршрутах. Головне, аби не вичерпався оплачений час.

W okresie ważności biletu czasowego możliwa jest nieograniczona liczba przesiadek. Czas przeznaczony na przesiadanie wlicza się do czasu podróży.

Відповідно, якщо час дії квитка не вичерпаний, ним може цілком легально скористатися інший пасажир.
Не дарма в історії, яка була процитована на початку, жінка вказує час діх квитка, який ще залишився. Адже в неї був саме похвилинний, а не одноразовий квиток!

Й тут варто взяти до уваги спосіб передачі (дарування)  квитка.
Деякі пасажири просто залишають його на своєму місці.
Такий добрий жест є не дуже ефективним – ми ніколи не знаємо, через який час на це місце сяде інший пасажир, чи потрібний йому квиток (він може мати проїзний, наприклад), чи він помітить залишений квиток й чи зможе роздивитися час, коли квиток був “прокомпостований” (skasowany).
Значно ефективніше буде передати квиток безпосередньо в руки пасажиру, який заходить й одразу повідомити, який час дії квитка ще залишився.

Звісно ж, паперові квитки йдуть у небуття. Ми все частіше використовуємо електронний квиток, який передати іншому не вийде.
Але допоки така можливість існує, давайте робити добро грамотно!

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення в WordPress або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Надходження від реклами  дозволяють нам покривати витрати на підтримку сайту.

Якщо ви хочете нас підтримати й допомогти розвитку сайту – ви можете перерахувати будь-яку зручну для вас суму на наш рахунок PayPal

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s