Як взяти з собою дитину, коли батьки їдуть на роботу

Posted by

Чекаю на карту побиту. Мій син в Україні закінчує шостий клас. Я би дуже хотіла його забрати до себе. Що треба для того аби його влаштувати до школи? Я весь інет перекрила, але там все так запутано. А мені так хочеться щоб син був зі мною і ходив до школи в Польщі.

Або ж так:

Скажіть, будь ласка,  якщо я хочу працювати в Польщі і віддати дитину в польську школу (тобто забрати з собою, щоб вона не була в Україні без мами), в мене мусить бути готова карта побиту, чи вистачить воєвудської візи?

Зустрічали такі питання в соцмережах, правда?
А можливо – й самі запитували?
А може вже й реалізували свої плани?

Ми  свідомі того, що батьки несуть повну відповідальність за своїх дітей, самі визначають де їм перебувати та чому навчатися.

Але в даному випадку є серйозна підстава втрутитися.
Справа в тому, що зазвичай під такими питаннями можна побачити потік коментарів із настійливими життєствердними рекомендаціями: “Везіть дитину з собою по безвізу, віддасте у школу/садок й потім подасте на карту”.
Або ж є ще кращі: “Везіть по безвізу, а коли безвіз вичерпається – дитина просто перебуватиме з вами, її не можуть саму депортувати, а у вас є віза…”

Повз такі поради пройти дуже важко.

Тобто, якщо батьки (або хтось один з двох) вже перебуває в Польщі, чекає на карту й хоче, аби приїхала дитина, то тут, звісно, крім того, що дитина перетне кордон по безвізу та її долучать до батьківської карти, особливо нічого не вигадаєш.

У випадку, коли батьки (або хтось один з двох) планує їхати по безвізу, знаходити роботу, залишатися працювати та подавати на карту, варто десять раз подумати, чи везти дитину з собою одразу. А якщо вже везти – то теж по безвізу, тут теж варіантів небагато.

Щоправда, такі експерименти можуть закінчитися й так:

навіщо укр школи
Запитання, яке ми отримали від видвідувачки сайту

Але коли батьки мають візу (а радше – збираються її отримувати, аби їхати працювати), то рекомендація “ввозіть дитину по безвізу та подавайте на карту” є доволі безглуздою.
Дуже не радимо батькам так робити!

Чому?

    1. З точки зору прикордонника, поїзка дитина виглядає, щонайменше, дивно. Й якщо дотримуватися правил перетину кордону по безвізу, то дитина їм не відповідає. Тож, прикордонник фактично робить батькам послугу.
    2. Якщо батьки їдуть з візою, то їм, принаймні деякий час, подавати на карту не потрібно. А дитину саму по собі подати на карту неможливо, лише “приєднати” до заяви на карту когось з батьків. Відтак – зайва витрата 780 злотих (це без урахування перекладів та ксерокопій).
    3. Навіть якщо батьки в подальшому планують залишитися на довше й подати на карту, то це не варто робити до того, як пропрацювали 3 місяці. А на цей момент безвіз дитини вже закінчиться й від неї заяву на карту не приймуть/ не будуть розглядати.
    4. Якщо дитина вичерпає безвіз й перебуватиме далі “на печатці”, то вона не зможе поїхати до родичів (якщо в родині загалом є така можливість) на канікули або свята. Дитина не розуміє всіх цих бюрократичних заморочок з картою й сприймає таке ситуацію як несправедливість.

Й, зрештою, – найголовніше.
Як зараз в подібних ситуаціях батьки подають документи на карту?
Переважно – надсилають поштою. Адже й самим особливо поспішати нема куди, оскільки є віза, а дитині завітна печатка не особливо й потрібна.
Й справа собі тихенько лежить в ужонді довше, ніж закінчиться віза та родина поїде додому.
Але зараз може бути інакше. Останній звіт NIK таки має вплив, подекуди прискорення розгляду справ помітне.
Припустимо, що цю справу розглянули несподівано швидко й дитині дали відмову (відмови зараз трапляються доволі часто). А у батьків ще до кінця візи купа часу. Й умова на роботі. Що робити в такій ситуації? Шукати, з ким зможе виїхати дитина? Подавати апеляцію?

Яким чином можна уникнути всієї цієї мороки?

Тут ми, звісно, нариваємося на закидування помідорами або капцями, але все ж таки ризикнемо… 😉
Ми вважаємо, що потрібно подаватися на візу батькам разом із дитиною.

Зазвичай в таких випадках кажуть, що батьки будуть подавати на робочу візу, а дитині потрібно просити навчальну (щоправда, для цього потрібна довідка зі школи чи дитячого садочка, а де її взяти?)

Польські консульства тут виглядають дещо дивно. Адже у всіх інших європейських, й не лише європейських, країнах є звичайна практика – якщо хтось отримує візу на 1-2 роки з метою навчання, наукових досліджень, стажування, роботи, то він має право взяти з собою всю свою родину суто на підставі того, що вони хочуть бути разом.
Але у випадку Польщі таке начебто не передбачено.

Принаймні, на сайті Посольства такого типу візи в переліку немає.

А має бути!
Адже така віза передбачена Законом про іноземців.

Art.60.
1. Wizę Schengen lub wizę krajową wydaje się w celu:
24) realizacji zezwolenia na pobyt czasowy w celu łączenia rodzin;

Більше того.
Навіть якби така віза й не була передбачена в законі – Польща є стороною Міжнародної конвенції про права дитини, яка визначає, що дитина має право бути зі своїми батьками.
Консул повинен це розуміти.

Тож, що конкретно ми пропонуємо?
Ми пропонуємо батькам, які будуть подавати на робочу візу і які хочуть взяти з собою дитину до Польщі, подати одночасно на візу для дитини.
Не навчальну. А візу з метою перебування з родиною. Про що написати  заяву на ім’я консула із посиланням на процитовану вище статтю закону (або ж – на Міжнародну конвенцію про права дитини) й долучити цю заяву до візової анкети.
Якщо є можливість, варто попросити у роботодавця лист, що він в курсі, що працівник приїде з дитиною й не заперечує.
Тип візи в таком випадку буде D024.

А якщо  дитині дадуть відмову, то тоді вже, зважити всі обставини, і якщо таки все одне вирішити їхати разом з дитиною, то скористатися для неї безвізом як крайнім варіантом.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення в WordPress або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Надходження від реклами  дозволяють нам покривати витрати на підтримку сайту.

Якщо ви хочете нас підтримати й допомогти розвитку сайту – ви можете перерахувати будь-яку зручну для вас суму на наш рахунок PayPal

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.