Якщо вашу дитину цькують в школі за національною ознакою

Posted by

Все частіше в соцмережах можна зустріти запитання від одних батьків до інших – “чи зустрічалися ваші діти із цькування в школі? що робили? як захищалися?”

Якщо й з вами /  дитиною трапилася подібна неприємність – вам варто знати, що шкільне цькування відбувається не тому, що ваша дитина провокує,  не тому, що навколо посилюються антиукраїнські настрої, не тому, що дитина має українське громадянство й не тому, що розмовляє з акцентом.

Подібні випадки трапляються не лише відносно дітей-мігрантів.
Польські батьки так само стикаються з тією ж проблемою.
Більше того. Явище цькування однією дитиною / групою дітей іншої дитини в середовищі однолітків (в школі, у дворі, літньому таборі тощо) існує, здається, одвічно.
Ми з вами в своєму дитинстві таке так чи інакше теж проходили, правда?
Але віднедавна насильство в дитячому середовищі вже не вважається нормою.
І якщо ви, як батьки, намагаєтеся захистити свою  або ж турбуєтеся про чиюсь дитину, це означає, що ваше ставлення відповідає загальносвітовим трендам.

Аби вірно діяти в подібній  ситуації – спочатку розберемося із термінологією.

Загальним терміном, яким означають систематичні переслідування з образами, цькуванням, упередженим ставлення у навчальному закладі, є булінг (з англійської – school bullying). Зазвичай, термін означає переслідування серед учнів, рідше зустрічається цькування учнів вчителями, ще рідше — цькування вчителя учнями.

В польській мові використовується загальносвітовий термін bullying саме в такому написанні. Також в Польщі в сенсі шкільного середовища використовується англомовний термін mobbing, хоча загалом в світі цей термін застосовується відносно стосунків в робочому колективі.
Є й суто польські терміни, які також можуть стати в нагоді: okrucieństwo, przemoc szkolna, przemoc rówieśnicza тощо.

В мережі можна знайти доволі цікаві дослідження булінгу в польському шкільному середовищі, але всі вони робилися вже більше 5 років тому, якраз до того, як в Польщі різко збільшилася кількість мігрантів. Відтак, немає об’єктивних та свіжих даних, аби оцінити – чи вплинули міграційні процеси на середньостатистичні стосунки серед школярів чи ні.

Коли йдеться про протидію булінгу, важливо розуміти, що під визначення “буллінг” потрапляють виключно систематичні дії по відношенню до певної дитини.
Разовий конфлікт між дітьми також заслуговує на увагу батьків, але в цьому випадку алгоритми дій  будуть відмінними.

Чи варто реагувати батькам, якщо вони дізналися, що їхня дитина потерпає від булингу?

Обов’язково! Не лише варто, це є їхнім обов’язком.
Й навіть коли йдеться не про їхню власну дитину.
Будь-хто з дорослих зобов’язаний реагувати, коли стає свідком цькування одними дітьми інших.

Між іншим, знаєте який результат згаданих вище доволі давніх досліджень вартий уваги й сьогодні?
Найнижчий рівень булінгу тоді був зафіксований в школах Швеції. Тієї самої Швеції, що впродовж років тримає першість в Індексі щастя.
Саме тому дорослі зобов’язані втручатися.
Подолання дитячого булінгу напряму впливає на благополуччя суспільства.

Як правильно діяти, аби припинити булінг по відношенню до своєї дитини?

Перша людина, до якої потрібно звернутися батькам – це класний керівник.

Зверніть увагу: намагатися поговорити з батьками дитини-агресора  –  є поганою ідеєю.
Чому?
Вище ми звернули увагу, що в країнах із високими показниками Індексу щастя низькі показники “з’ясувань стосунків” між підлітками.
Отже, у більшості випадків, причиною агресії підлітка по відношенню до інших дітей, є його власні проблеми в родині: конфлікти з батьками, тиск на нього/ неї, недостатня увага тощо.

Подолання (шкільного, дитячого)  булінгу є завданням навчального закладу. Це – не лише польська специфіка. Це – загальна практика. В Україні потрібно діяти так само.
Шкільні працівники тут, певною мірою,  виступають в ролі медіаторів. Їхнє завдання допомогти впоратися із ситуацією не лише жартві, а й дитині-агресору.

Отже, послідовність дій має бути приблизно такою:

 – вести облік усіх ситуацій насильства, про які розповідає ваша дитина;
якщо дитину побили чи пограбували варто одразу повідомляти в поліцію про цей конкретний епізод (написати заяву про правопорушення);
–  зустрітися з класним керівником, розповісти йому/ їй ситуацію (саме для цього вам потрібно спочатку назбирати детальний опис всіх епізодів, включно із датами, місцями, учасниками, іншими деталями, якщо це все є можливим, звісно), запитати, що вчитель має намір зробити в цій ситуації, заявити про свою готовність до співпраці;
записувати всі домовленості, укладені із класним керівником, й діяльність, яку він здійснює;
– кілька разів звертатися до класного керівника або надсилати йому/ їй листи, запитуючи, що зроблено щодо вашої дитини, якщо стан дитини / розповіді вказують на те, що насильство триває;
– якщо класний керівник не зробив ефективних кроків, – починається наступний рівень:  потрібно організувати бесіду з директором школи, презентувати йому / їй ситуацію та відсутність результатів після домовленостей з класним керівником, запитати, що має намір зробити директор у цій ситуації, заявити про свою готовність до співпраці;
– занотовувати/ документувати  всі домовленості з директором школи, та його/її дії;
–  якщо й звернення до директора не призведе до вирішення проблеми, наступним кроком буде звернення до органу управління школою (Ради освіти) з проханням вивчити справу  та оцінити діяльність школи щодо вирішення проблеми насильства
– в особливо складних ситуаціях можна звернутися до Омбудсмена з питань дітей

Додатково ще можна (за можливості, наявності часу, достатнього рівню знання мови тощо):  знайти психолога для своєї дитини, який допоможе йому впоратися із ситуацією насильства;  спробувати дізнатися, чи є інші батьки, які мають таку ж проблему,   спілкуватися з ними та працювати разом у школі.

Зверніть увагу: у запропонованому плані дій звернення до поліції присутнє лише в окремому випадку! Суто тому, що до певної межі (яка є у більшості випадків) шкільний буллінг не має ознак правопорушення, що є сферою повноважень  поліції.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення в WordPress або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Надходження від реклами  дозволяють нам покривати витрати на підтримку сайту.

Якщо ви хочете нас підтримати й допомогти розвитку сайту – ви можете перерахувати будь-яку зручну для вас суму на наш рахунок PayPal

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s