Цікава статистика польських пенсій

Posted by

Натрапили в Телеграм-каналі Новая Польша на цікаву статистику щодо пенсій, якою хочемо  поділітися із вами.

  • В Польщі сьогодні живе близько 5,5 мільйона пенсіонерів. Тут не існує поняття мінімальної пенсії: все залежить від стажу і розміру відрахувань до управління соціального страхування.
  • Найменшу суму отримує мешканка міста Рибнік: 10 грошів щомісяця.
    Існує й інша версія – найменша пенсія складає 2 гроша! Людина, яка її отримує, має всього 1 день страхового стажу.
    Найбільша пенсія також у жінки – 21,5 тисяч злотих (5500 доларів). Вона почала працювати в 20 років, а на пенсію вийшла в 81 рік.
  • Близько 1300 пенсіонерів в Польщі отримують менше 100 злотих (26 доларів) на місяць, а більше 20 тисяч менше, ніж 500 злотих (130 доларів). Такі низькі пенсії зазвичай виникають через маленький трудовий стаж  або неможливість  його документально підтвердити.
  • Середня пенсія, яку отримують чоловіки, – 2177 злотих (566 доларів), а жінки – 1065 злотих (277 доларів). Звідки така різниця?
    По-перше, жінки живуть в середньому 82 роки, а чоловіки 74 роки, а значить, жінки довше отримують виплати. По-друге, чоловіки пізніше йдуть на пенсію, тому вони довше платять внески.

Чим ці цифри цікаві?

Вони, певною мірою, дають відповіді на доволі поширені питання на кшталт “Скільки років потрібно пропрацювати в Польщі, щоб отримати пенсію?”

З цієї статистики випливає, що навіть наявність польського громадянства або статус довгострокового резидента ЄС не гарантують принаймні мінімальний рівень доходу.

У наших співгромадян цифри 10 грошей та 81 рік мабуть викличуть здивування – як таке може бути?

Відповідь на це питання міститься у простому принципі, який ми почули від польського чиновника високого рангу: “Пенсія – це право, а не обов’язок”.
Тобто, це не держава зобов’язана забезпечити людину після того, як вона досягла пенсійного віку, а сама ця людина може обирати –  жити на пенсію (й з якого часу) чи з власного капіталу/ допомоги близьких.

Але це не означає, що поняття “мінімальна пенсія” в Польщі не існує.
Існує. В 2019 році сума мінімальної пенсії складає 934,60 злотих нетто.
Аби претендувати на мінімальну пенсію у жінки має бути щонайменше 21 рік стажу, у чоловіка – 25 років.
До стажу зараховується як період сплати страхових внесків, так й періоди, окремо перелічені в законі як складові “пенсійного” стажу.
Основною проблемою, з якою стикаються в Польщі при оформленні пенсії, є складність доведення наявності страхового стажу.
Тобто, визначена сума мінімальної пенсії є, але це не означає, що кожному пенсіонеру нарахують хоча б цей мінімум.

Найбільш захищеними є пенсіонери, які накопичили достатній трудовий стаж до 1998 року (цей період окремо унормований в законі).
Найчастіше складнощі при обрахунку пенсій виникають у тих, хто не може підтвердити сплату внесків після 1998 року.
Тож, якщо ви плануєте в перспективі претендувати на отримання пенсії в Польщі, пільнуйте своїх роботодавців, аби ваша робота була офіційною та на вас правильно нараховували пенсійні внески.

Читайте все про пенсії на нашому сайті тут.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Якщо ви хочете нас підтримати й допомогти розвитку сайту – ви можете перерахувати будь-яку зручну для вас суму на наш рахунок PayPal

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s