Цікава статистика польських пенсій

Posted by

Натрапили в Телеграм-каналі Новая Польша на цікаву статистику щодо пенсій, якою хочемо  поділітися із вами.

  • В Польщі сьогодні живе близько 5,5 мільйона пенсіонерів. Тут не існує поняття мінімальної пенсії: все залежить від стажу і розміру відрахувань до управління соціального страхування.
  • Найменшу суму отримує мешканка міста Рибнік: 10 грошів щомісяця.
    Існує й інша версія – найменша пенсія складає 2 гроша! Людина, яка її отримує, має всього 1 день страхового стажу.
    Найбільша пенсія також у жінки – 21,5 тисяч злотих (5500 доларів). Вона почала працювати в 20 років, а на пенсію вийшла в 81 рік.
  • Близько 1300 пенсіонерів в Польщі отримують менше 100 злотих (26 доларів) на місяць, а більше 20 тисяч менше, ніж 500 злотих (130 доларів). Такі низькі пенсії зазвичай виникають через маленький трудовий стаж  або неможливість  його документально підтвердити.
  • Середня пенсія, яку отримують чоловіки, – 2177 злотих (566 доларів), а жінки – 1065 злотих (277 доларів). Звідки така різниця?
    По-перше, жінки живуть в середньому 82 роки, а чоловіки 74 роки, а значить, жінки довше отримують виплати. По-друге, чоловіки пізніше йдуть на пенсію, тому вони довше платять внески.

Чим ці цифри цікаві?

Вони, певною мірою, дають відповіді на доволі поширені питання на кшталт “Скільки років потрібно пропрацювати в Польщі, щоб отримати пенсію?”

З цієї статистики випливає, що навіть наявність польського громадянства або статус довгострокового резидента ЄС не гарантують принаймні мінімальний рівень доходу.

У наших співгромадян цифри 10 грошей та 81 рік мабуть викличуть здивування – як таке може бути?

Відповідь на це питання міститься у простому принципі, який ми почули від польського чиновника високого рангу: “Пенсія – це право, а не обов’язок”.
Тобто, це не держава зобов’язана забезпечити людину після того, як вона досягла пенсійного віку, а сама ця людина може обирати –  жити на пенсію (й з якого часу) чи з власного капіталу/ допомоги близьких.

Але це не означає, що поняття “мінімальна пенсія” в Польщі не існує.
Існує. В 2019 році сума мінімальної пенсії складає 934,60 злотих нетто.
Аби претендувати на мінімальну пенсію у жінки має бути щонайменше 21 рік стажу, у чоловіка – 25 років.
До стажу зараховується як період сплати страхових внесків, так й періоди, окремо перелічені в законі як складові “пенсійного” стажу.
Основною проблемою, з якою стикаються в Польщі при оформленні пенсії, є складність доведення наявності страхового стажу.
Тобто, визначена сума мінімальної пенсії є, але це не означає, що кожному пенсіонеру нарахують хоча б цей мінімум.

Найбільш захищеними є пенсіонери, які накопичили достатній трудовий стаж до 1998 року (цей період окремо унормований в законі).
Найчастіше складнощі при обрахунку пенсій виникають у тих, хто не може підтвердити сплату внесків після 1998 року.
Тож, якщо ви плануєте в перспективі претендувати на отримання пенсії в Польщі, пільнуйте своїх роботодавців, аби ваша робота була офіційною та на вас правильно нараховували пенсійні внески.

Читайте все про пенсії на нашому сайті тут.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Якщо ви хочете нас підтримати й допомогти розвитку сайту – ви можете перерахувати будь-яку зручну для вас суму на наш рахунок PayPal

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s