Зміни в лікарняних

Posted by

На жаль, ті мігранти, які приїздять саме як заробітчани – інтенсивно попрацювати короткий термін, заробити якомога більше грошей, зазвичай не цікавляться темою оформлення та виплат лікарняних – мовляв, немає коли хворіти, повернуся – тоді.  Завжди здається, що саме мене халепа обійде, та не завжди так стається.

До того  ж лікарняні виплати отримують не лише ті, хто хворіє. Лікарняні стосуються також й жінок, які готуються народжувати. А таких радісних подій в Польщі із  нашими співгромадянами стає все більше й більше.

Гостра фаза хвороби, травма чи пологи – не найкращий час, аби починати розбиратися із тим, як отримати компенсацію за свою непрацездатність.
Краще – підготуватися завчасно. А ще краще буде – якщо ці знання не знадобляться.

Тут варто почати з того, що рік тому в Польщі стали обов’язковими електронні лікарняні. На практиці це означає, що лікар не видає папірець на руки працівнику, а відсилає його через спеціальну систему до роботодавця та до ZUS.

Зроблено це для зменшення використання паперу, спрощення обробки та… посилення контролю.

В мігрантських групах доволі часто можна зустріти питання: “Хто допоможе взяти лікарняний?”.
Таке зазвичай  пов’язане із бажанням взяти короткотермінову, але добре оплачувану роботу,  або ж необхідністю швиденько з’їздити додому.
Для таких винахідників маємо погані новини – ZUS “рішуче взявся за таких симулянтів, які на лікарняному, наприклад, роблять собі відпустку або ж підробляють”:

ZUS ostro wziął się za takich symulantów, którzy na zwolnieniu lekarskim wyjeżdżają np. na urlop lub dorabiają.ZUS ostro wziął się za takich symulantów, którzy na zwolnieniu lekarskim wyjeżdżają np. na urlop lub dorabiają.

В поточному році ZUS  здійснив 468 тисяч (!) перевірок лікарняних й знайшов порушень, які дозволили зекономити 155 млн.злотих (це ті платежі, які були зупинені, або ж ті гроші, які порушники повернули ZUS’у).
Тож, дуже не радимо із таким бавитися.

Але це ще не все.
Зараз польський уряд готує зміни до законодавства, які мають набрати чинності вже з початком наступного року. Цю інформацію повідомив віцеміністр фінансів, тож вона не є чутками.  З іншого боку – це ще не остаточне рішення, і є невелика ймовірність, що воно не буде прийняте.

В чому ці зміни  полягають?
Зараз, коли працівник йде на лікарняний, ZUS візьме на себе виплати, якщо цей працівник пропрацював на цьому місці роботи понад місяць.
З нового року такі виплати ZUS буде робити лише після 90 днів роботи, якщо працівник працює на умові про працю, й 180 днів, якщо він працює на умові zlicennia.
Щоправда, йдеться не про будь-які лікарняні, а лише про два типи:  опікунський та материнський, тобто коли батько/ мати дитини бере лікарняний для догляду за хворою дитиною або якщо майбутня мама йде у декрет.
Така зміна може доволі відчутно вдарити по українських родинах, в яких батьки працюють в Польщі, а діти перебувають із ними.

Ця зміна буде стосуватися всіх працюючих в Польщі, не лише іноземців.
Але стосовно наших співгромадян вона повертає нас до старої тези – родини інозеців тут не бажані, потрібні виключно робочі руки.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Якщо ви хочете нас підтримати й допомогти розвитку сайту – ви можете перерахувати будь-яку зручну для вас суму на наш рахунок PayPal

 

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s