Оцінка якості польської освіти. Європейський вимір

Posted by

Українські абітурієнти доволі часто обирають польські виші для отримання вищої освіти. Навчання іноземних студентів – важлива складова польської економіки.  Підтримці цього напрямку приділяється значна увага. Й результат говорить сам за себе – все більше молодих українців мають польські дипломи.

Зазвичай у своєму виборі самі учні та їхні батьки орієнтуються на привабливі пропозиції самих навчальних закладів.
Але – наскільки можна довіряти обіцянкам вишів, коли йдеться про якість навчання та “вагу” диплому? Чи варто витрачати час на таке навчання?

Спойлер – варто!

Нещодавно Європейська комісія оприлюднила чергові річні звіти з оцінки якості навчання.
Такі звіти робляться щорічно по всіх країнах-членах ЄС й заміряють показники в освітніх процесах в динаміці.
У звіті використані найсвіжіші дані (по деяких показниках – за  2018 рік, по деяких за 2016-2017 рр).
Ці звіти є неупередженими та об’єктивними, на них цілком можна покладатися при прийнятті рішень.

Звіт називається Education and Training Monitor й стосується не лише вищої освіти, а й середніх шкіл, професійного навчання та також дитячих садків.

Звіт про Польщу англійською мовою можна знайти на цій сторінці.
Якщо змінити мову на польську, то можна отримати документ із назвою Monitor edukacji i kształcenia 2019 Polska. Документ викладений у форматі pdf, тож на інші мови його так просто не перекладеш.

Тому спробуємо допомогти прочитати найважливіше та найцікавіше з того, що міститься у звіті.

Документ є доволі стислим – у ньому всього лише 16 сторінок, включно із обкладинками. Тому тим, кого цікавлять питання освіти в Польщі, все ж таки настійливо радимо подивитися цей звіт самостійно.

Інформація представлена не так текстами,  як таблицями та діаграмами,  при тому вона містить не лише дані по Польщі, а по ЄС загалом, що є дуже зручним для порівняння польської освіти з будь-якою європейською.

Наприклад, така табличка:

1

Виявляється в Польщі частка молоді, яка полишає виш або професійну освіту, є суттєво меншою, ніж в середньому по Європі.  Тобто, ризик, що дитина закине освіту десь на середині  шляху, є мінімальним.

Відсоток молодих людей, які мають вищу освіту, трошки перевищує середньоєвропейський показник. Але у звіті зазначено, що в Польщі відносно мало людей має природничу, інженерну та математичну освіту.

Частка підлітків, які погано здали базові тести, суттєво нижча, ніж загалом по Європі.

Молоді люди, які нещодавно закінчили навчання, влаштовуються на роботу по спеціальності  краще, ніж в середньому по Європі.

Показник відвідування дітьми, старшими за 4 роки, дошкільних закладів ще дещо нижчий, ніж європейський, але за 9 років він зробив величезний стрибок.

Тож, практично по всіх показниках, стан справ в польській освіті є кращим, ніж загалом по ЄС.  Що, звісно, має неабияк надихати тих, хто планує вчитися саме в Польщі.
Щоправда, тут варто зробити одну ремарку.
Середній показник включає в себе як престижні приватні школи, так й ті, в яких завжди можна знайти вільне місце посеред року.
Тож, коли ми порівнюємо навчання в ЄС, то маємо розуміти, що мігрантам доступні приблизно однакового типу навчальні заклади в будь-якій з цих країн.
Коли ж ми порівнюємо якість навчання в Польщі та у себе вдома, варто брати до уваги, якого рівню навчальні заклади доступні саме вам й там, й там, з огляду на місце проживання, доходи, процедури вступу тощо.

Більшість польських вчителів мають кваліфікацію, яка перевищує мінімальні вимоги.  Але при тому польські освітяни мають дуже низькі зарплати.
Також в Польщі бракує деяких предметників та педагогів для дошкільних закладів.
Середня зарплати вчителя складає тисячу євро на місяць, в той час, коли середні зарплати у цій професії по Європі – 2 тисячі.  Гірші за Польщу зарплати існують лише в освітній галузі Румунії та Болгарії.
Тож, немає чому дивуватися, коли польські вчителі страйкують.
Щоправда, є й інша сторона. У звіті зазначено, що в Польщі освіту викладача здобувають преважно люди із посередніми знаннями.  Так що виходить замкнене коло. Як проблема  буде подолана – поки чітких пропозицій уряду немає.

Польща здійснює  потужні інвестиції в сектор освіти, в першу чергу – в інфраструктуру та компетенції викладачів.
Але не на сам процес навчання: витрати на одного учня в Польщі значно менші, ніж в ЄС – 4,7 тис. євро проти 6,7 тис. євро.

Головним викликом польської системи освіти на сьогодні є реформа вищої освіти, яка вже розпочалася.

У звіті також є інформація, яка буде цікава дорослим учням.
З 1-го вересня 2019 року в Польщі почали утворюватися нові позашкільні центри професійного навчання.
Можливо, вони виявляться корисним доповненням до роботи поліцеальних шкіл, які стають все більш  популярними серед іноземців.

Щодо поліцеальних шкіл – перспективи цілком обнадійливі.

1

Тож, якщо хтось ще вагається – чи варто витрачати час на навчання в поліцеальній школі, відповідь однозначна – варто!
Рівно як й робити ставку на навчання в Польщі загалом.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Якщо ви хочете нас підтримати й допомогти розвитку сайту – ви можете перерахувати будь-яку зручну для вас суму на наш рахунок PayPal

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s