Чому банкрутують агенції тимчасової праці? Як убезпечитися від ризиків

Posted by

Ризики для українців на польському ринку працевлаштування збільшуються” – повідомила нам кілька днів тому “Економічна правда”.
Статтю масово передрукували багато сайтів. В цьому дуже легко пересвідчитися, набравши в пошуковику кілька ключових слів, як це зробили ми:

1

Як бачимо, деякі видання пішли ще далі: оголосили небезпеку для всіх мігрантів.
Якби не таке масове тиражування, на статтю можна було б взагалі не звертати уваги – вона виглядає як звичайна джинса, прихована (втім, не дуже вже й прихована!) реклама одного  конкретного замовника.
Й справді – яким чином одна з фірм раптом визнається експертом серед собі подібних та займається аналізом всієї галузі?
Більше того, “посилання на Міністерство у справах сім’ї, праці і соціальної політики Польщі” нам знайти не вдалося, хоча шукали ми наполегливо.

Втім, попри весь скепсис щодо джерела статті, не можемо не погодитися із основним її твердженням – кількість агенцій з працевлаштування в Польщі має скорочуватися й ця тенденція буде зберігтася.

Чому? Тому що цей процес є об’єктивно обумовленим.

Тут треба почати із самого терміну. Повна й правильна назва польських фірм, які заробітчани зазвичай називають “агенціями з працевлаштування”, насправді звучить як “agencja pracy tymczasowej”, тобто – агенція з тимчасового працевлаштування. Й ключовим словом в цьому терміні є “тимчасового”.

Отже, чому ж вони зникають з польського ринку праці?

Причина 1.
З 1-го січня минулого року в Польщі суттєво змінилася процедура видачі 6-місячних дозволів на роботу. Тепер вони доволі суворо обраховуються через електронний реєстр, завдяки чому колишні “торговці запрошеннями” один за одним потрапляють у чорний список та згортають діяльність.
Так, торгівля запрошеннями все ще існує. Так, її масштаби помітно скоротилися. Але соцмережі все ще рясніють запитаннями, які так чи інакше стосуються купівлі дозволу на роботу.
Настійливо радимо читачам нашого сайту брати дозвіл лише у того роботодавця, у якого ви дійсно збираєтеся працювати. При тому намагайтеся одразу шукати прямого роботодавця, без участі агенції.
Так, знайти таку роботу складніше, але й ризик її втрати буде значно менший.

Причина 2.
Рівно рік тому, 21 листопада 2018 року, наступив той момент, коли роботодавець не може нескінченно укладати короткострокові трудові угоди. А працювати через агенцію стало можливим лише 18 місяців впродовж 3-х років. Навіть тоді, коли у працівника є zezwolenie, яке видане на 3 роки.
Щоправда, це стосується лише тих, хто працює на підставі umowy o pracę.
Umowa zlecenia поки що дозволяє роботодавцям обходити ці вимоги.
Але завданням інспекції праці, зокрема, є викриття ситуацій, коли роботодавець необгрунтовано використовує umowa zlecenia, коли має сталі трудові стосунки з працівником. Таким чином роботодавців змушують переходити від umowa zlecenia на umowa o pracę.
За  таких обставин сенс існування агенцій тимчасового працевлаштування поступово втрачається.
Згортати  діяльність їх буде змушувати ринок. Навіть ті агенції, які не торгують запрошеннями, а беруть на себе обслуговування потреби роботодавця у великій кількості некваліфікованих працівників, поступово втрачають свій сенс.
Приклад неякісної роботи агенції можна побачити на цьому скріні. Практично все написане – повна ахінея, яка жодного стосунку до реальності не має:
1
Значно більше шансів вижити в таких умовах буде у агенцій, які шукать кваліфікованих працівників дефіцитних професій.
Тож, тут ми теж маємо пораду для тих, хто лише починає шукати роботу в Польщі.
Якщо у вас є професія, не шукайте нефахову роботу, робіть ставку на вже наявні у вас вміння.
Якщо ж ваша професія не затребувана, то так – зараз  ще можна почати працювати в Польщі через агенцію, але варто дуже швидко опанувати спеціальність, яка стане вашим козирем при зміні роботи. Зробити це можна, наприклад, в поліцеальній школі або на короткострокових курсах. Поліцеальна школа дасть вам ще й додаткові переваги.
Якщо ви вже працюєте в Польщі й не шукаєте можливості отримати дефіцитну професію – то ви дуже ризикуєте швидко залишитися без роботи. Просто усвідомте це.
У нас навіть є готові поради – Як знайти хорошу роботу в Польщі

Причина 3.
Міністерство праці Польщі опрацьовує новий законопроект (й разом з ним – політику у сфері зайнятості населення), в якому взагалі не передбачені агенції тимчасового працевлаштування.
Наразі про цей законопроект не згадують. Але й немає підстав думати, що розроблені програми не будуть реалізовані. Радше – вони відкладені, але не відмінені.
Тож, варто очікувати, що згодом агенції тимчасового працевлаштування в Польщі зникнуть, оскільки в законах більше не будуть прописані ті норми, які регулюють їхню діяльність.  Тобто, агенції працевлаштування, як такі, можуть залишитися. Просто функція у них буде інша, в назві не буде слова “тимчасової” й їх не буде стільки, як зараз (за даними статті, яку ми згадали на початку тексту, зараз в Польщі понад 8 тисяч таких агенцій). Й  не буде особливих преференцій, які й спричинили створення цих інституцій в такій кількості.

Якщо постійним читачам нашого сайту здалося, що ця публікація схожа на прогноз на наступний рік, то мусимо зізнатися – ні, не здалося 😉
Так, на дворі грудень, а це означає, що ми уважно відслідковуємо тенденції та будемо намагатися розібратися із тим, що відбувається на ринку праці Польщі.
Прогноз буде ближче до нового року, дочекайтеся 😉

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Якщо ви хочете нас підтримати й допомогти розвитку сайту – ви можете перерахувати будь-яку зручну для вас суму на наш рахунок PayPal

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s