Ставка на безробітних. Чи загрожує вона заробітчанам?

Posted by

Свята наближаються й ми мимоволі перебуваємо в очікуванні казкового дива.
Втім, життя часом виявляється куди більш дивовижнішим, ніж будь-які казки.

Ось зовсім свіжий приклад, знайдений нами не під ялинкою, але у  день Святого Миколая.

Наша знахідка трапилася як й годиться справжньому сюрпризу – у дуже знайомому місці, але абсолютно несподівано.
Потрібно було процитувати статтю з добре відомого нам з вами закону Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Аж тут – на самому початку приміточка

Opracowano na podstawie: t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1482, 1622, 1818.

Чесно кажучи – така примітка не дуже  надихає. Якісь зміни передбачені у одному з двох ключових законах, які найбільше стосуються іноземців, а іноформації в пресі про те, що саме змінюється не було зовсім. При чому зміни відбувалися тричі. Про це свідчить прелік з 3-х документів: 1482, 1622, 1818 – це номери оприлюднених законів/ постанов.
Тож, довелося терміново розбиратися. Тим більше, що ми обіцяли розповісти про всі зміни до законів, які чекають на нас з Нового року.

Так ми дізналися, що з 1-го січня  в Польщі набуває чинності новий закон –  Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.

Якийсь центр суспільних послуг… Як він стосується нас з вами? Чим йому не догодив закон о промоції затруднення, що його потрібно було змінювати?
Й головне – чому про нього зовсім нічого не було чутно в липні, коли він був прийнятий? У вересні, коли був підписаний? Й  зараз, коли він ось-ось запрацює?

Виявляється,  прийнятий закон вносить зміни одразу в 25 інших законів, серед яких ключовий для нас –  Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, а поряд із ним у списку є Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej й навіть такий екзотичний як Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Новий закон за обсягом невеликий – всього 30 сторінок (це справді мало порівняно із 301 сторінкою “промоції затруднення”). Й рівно половина з цих 30 сторінок пішла на перелік змін у інші закони.

В зв’язку із створенням центрів суспільних послуг (CUS) в закон o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy дійсно вноситься доволі багато змін (загалом відкориговано 13 статей). Але всі ці зміни є доволі однотипними – йдеться про реалізацію програми Aktywizacja i Integracja, яка була розроблена кілька років тому задля залучення до праці безробітних. Тепер це програма актуалізується.

Й це, власне, є тим моментом, чому нам потрібно знати про новий закон та про створення цих нових інституцій CUS.

Пам’ятаєте, рік тому в Польщі планували скасувати закон o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy та прийняти зовсім новий закон Ustawa o rynku pracy?
Й в проекті закону про ринок праці вже не були передбачені агенції тимчасової праці, проте пропонувалися заходи з працевлаштування безробітних.
Згодом цей законопроект відклали на невизначений термін. а тезу “залучення безробітних” спробували протягнути через інший документ – “Міграційна політика”.
Виток проекту міграційної політики до преси спричинив влітку цього року неабиякий скандал й цей документ, знов таки, –  сховали на невизначений термін.
І ось нарешті розв’язка: плани з активізації безробітних та повернення їх до праці все ж таки протягнули у вигляді закону. Й цей закон починає діяти  за лічені дні.

А це дуже тривожний дзвіночок.
Звісно, це ще зовсім не означає, що Польща налаштована  позбавлятися заробітчан.
Ми чудово знаємо, що доволі часто в Польщі від прийняття закону до його практичної реалізації можуть пройти роки. До того ж – немає жодної гарантії, що спроби працевлаштувати безробітних виявляться успішними.
Але менше з тим.
Такі спроби – це вже не просто озвучені наміри. Це – норма закону. Чинного.
Не брати її до уваги тим, хто має намір працювати в Польщі – невиправдана легковажність.

Тож, давайте разом спостерігати за створенням центрів суспільних послуг та оцінювати загрози, які вони створюватимуть (якщо створюватимуть!) іноземним працівникам в Польщі

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Якщо ви хочете нас підтримати й допомогти розвитку сайту – ви можете перерахувати будь-яку зручну для вас суму на наш рахунок PayPal

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s