Як повернути податок при купівлі товарів на умовах TAX FREE

Posted by

Покупки по TAX FREE є однією з улюблених розваг наших співгромадян в Польщі. Й попри те, що вже дуже багато людей скористалися цією можливістю, все одне ледь не щодня можна зустріти питання по цій темі.
Як від зовсім новачків на кшталт цього:

Screenshot_2020-01-03 Facebook

так й з уточненням якихось деталей для досвідчених користувачів:

Screenshot_2020-01-03 (6) Всі Свої Wroclaw

Цей другий приклад для непосвячених людей взагалі виглядає як тарабарщина.

Ми спробували зібрати всю інформацію про умови TAX FREE в одній публікації.
Й викласти її максимально коротко.
За принципом: переглянув відносно невеликий текст – знайшов відповіді на всі питання.

Але треба визнати, що на польських сайтах інформація дуууууже поверхнева.
Значно більше корисної та практичної інформації можна знайти у мігрантських групах на фейсбуці, що ми, власне, й зробили.

Вважаєте, що тут все одне чогось не вистачає? Напишіть нам про це, будь ласка!
Ми обов’язково включимо вашу інформацію в статтю.

Що таке умови TAX FREE в даному контексті?
Це можливість для подорожуючих отримати повернення сплаченого при купівлі товарів VAT (ПДВ) за  умови вивезення цих товарів за межі Європейського Союзу.

На повернення податку може претендувати фізична особа, яка не має постійного місця проживання на території Європейського Союзу (це означає, що коли у такої фізичної особи карта тимчасового перебування, хай вже й третя, вона може скористатися  можливістю  TAX FREE, а якщо сталого або резидента й ця людина дійсно  мешкає в Польщі – то вже ні. Тобто, якщо людина має підтверджння проживання за межами ЄС, то вона теж може скористатися опцією TAX FREE).

Товар має перевозитися через кордон в особистому багажі.

Товар має бути призначений для особистого користування, а не для подальшого продажу.

На які товари розповсюджується умова TAX FREE?

Будь-які, крім моторного палива.
Загальна сума покупки (разом із податком) не має бути меншою за 200 злотих.
Але з 200 злотих податок може складати максимум 37,4 злотих. Тож, варто добре обрахувати, чи всі ці додаткові клопоти себе виправдають.

Як правильно оформити TAX FREE?

Документ про купівлю товару (накладну), якій дозволяє скористатися системою TAX FREE, можуть видати лише ті продавці, які відповідають певним вимогам.
В такому випадку точка продажу товару (магазин) має бути позначена відповідним знаком. При тому, якщо продавець має цілу мережу торгівельних точок, документи за умовами TAX FREE можуть  оформлювати лише в одному або декількох пунктах цієї мережі.

Але продавці не зобов’язані мати у себе відповідну опцію для покупців.
Брати чи не брати участь у програмі відшкодування податку, вирішує продавець на власний розсуд.
Тож, якщо покупець збирається купити товари для вивозу за межі ЄС та хоче повернути собі податок, йому варто спочатку пошукати того продавця (торгівельну мережу/ магазин), в якому оформлюють необхідні документи.

Накладна, яка оформлюється за системою TAX FREE, має  містити назву продавця, ім’я покупця, детальний перелік куплених товарів та підписи обох сторін. До накладної має бути доданий фіскальний чек.
Мінімальна сума покупки (включно із податком VAT) має складати 200 злотих.
Така накладна не виписується продавцем автоматично. Покупець має заявити про своє бажання отримати накладну за умовами TAX FREE.

Продавець має право не надати документи для повернення податку, якщо має обгрунтовані підозри, що товари купуються для подальшого продажу або іншого, не особистого використання. Наприклад, оптові та дрібнооптові партії речей або однакове взуття різних розмірів, тощо.

Якщо покупець планує через певний час повернутися до Польщі, то купувати можна у будь-якого продавця, де є позначка  TAX FREE. Повертати гроші буде цей самий продавець в точці продажу.
В такому випадку користуватися послугами глобальних операторів немає сенсу.

Screenshot_2020-01-19 Tax free шоппинг Польша

Якщо ж покупець найближчим часом повертатися в Польщу не планує, але хоче скористатися можливістю TAX FREE, то варто купувати товар там, де є позначка Global Blue.

Global Blue – це компанія-посередник (глобальний оператор), яка надає послугу з компенсації за сплачений VAT в країнах ЄС. Звісно, за певну комісію.
Ця компанія має представництва для виплат у всіх великих містах України.
Натомість, вона представлена не у всіх містах Польщі!
Тобто, оформити в магазині документи від Global Blue ви зможете, а от повернути гроші в цьому самому місті – не завжди.

Подібними до Global Blue компаніями  є також Global Refund, Premier Tax Free и CashBack. Але вони значно менше представлені в Польщі, ніж Global Blue.

Тож, в кожному разі варто обирати місце, де робити покупку не лише з огляду на те, який товар та на яких умовах ви хочете купити, а ще й враховувати зручність процедури повернення податку у вашому конкретному випадку.

Зрозуміло, що чим ближче до кордону ЄС робити покупку, тим більше буде вибір опцій, чим далі від кордону – тим складніше буде відшукати точку продажу, яка відповідатиме всім вимогам одночасно.

Чи є якість терміни вивозу товару після його купівлі?

Так, є.
Перетин кордону має відбутися не пізніше, ніж в останній день трьох повних  місяців від дати покупки.
Аби всім спростити завдання, продавець вказує цю граничну дату на накладній.

Тобто, якщо товар був придбаний 8 листопада, то відлік 3-ї місяців починається з 1-го грудня, а вивезення товару має відбутися не пізніше 28-го  лютого (29-го у високосний рік).

Як здійснюється вивіз товарів за процедурою TAX FREE

Подорожуючий зобов’язаний при виїзді з території країн ЄС при перетині кордону повідомити митнику про вивезення товару за  умовами TAX FREE.

Вивозити товар має  саме та особа, на яку оформлена покупка.
При тому перелік товарів, які вивозить подорожуючий, може відрізнятися від переліку товарів в накладній. Тоді митник робить позначки навпроти тих товарів, які фактично перетинають кордон.

Товар має бути у “неушкодженому стані”, що на практиці означає не мати ознак використання. Відповідно, товар має бути в оригінальній упаковці. Яка може бути відкритою, адже при покупці товар перевіряється. Але відкрита упаковка не означає пошкоджена.
У разі ж пошкодження упаковки, митник має право відмовити подорожуючому у проставленні відмітки в накладній.

Перевірка товару митником відбуватиметься швидше, якщо подорожуючий заздалегідь задекларував цей товар через сайт granica.gov.pl

Перетинати кордон можна будь-яким способом: літаком (митниця буде в аеропорту), поїздом (митники зайдутьвсередину, але можливо до них доведеться йти у призначений для цього вагон), автобусом або машиною (митний пункт буде безпосередньо на кордоні).

Для бажаючих поексперементувати із проходженням митниці в аеропортах без виліту варто зважати на те, що митник захоче подивитися ваш посадковий талон.

Яким чином за процедурою TAX FREE повертаються гроші покупцеві?

Повернення покупцю сплаченого податку здійснює або продавець в тій точці продажу, в якій було здійснено покупку, або  посередник, який займається такими відшкодуваннями й з яким продавець уклав відповідну угоду.

Й продавець, й посередник мають право на отримання комісії від покупця за повернення податку.
Зрозуміло, що у посередника ця комісія є значною. У продавця вона може бути мінімальною.

Основним документом, який є підставою для повернення податку, є та сама накладна, про яку написано в розділі “Як правильно оформити TAX FREE?” але вже з відміткою митника про вивезення товару та фіскальний чек.

Якщо покупець не планує повертатися в Польщу, то у нього є 2 можливості:

  • оформити доручення на ту людину, яка звернеться від його імені до продавця
  • звернутися в Україні до найближчого офісу компанії Global Blue, за умови, що його накладна оформлена в авторизованій точці цього сервісу.

Аби отримати гроші, до продавця потрібно звернутися не пізніше, ніж через 10 місяців від дня покупки.
10 місяців – це граничний термін. Продавець може встановлювати менший термін. Це має бути вказано на накладній.

Законодавство, яке регулює питання TAX FREE

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

 

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Якщо ви хочете нас підтримати й допомогти розвитку сайту – ви можете перерахувати будь-яку зручну для вас суму на наш рахунок PayPal

 

 

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s