Все про особливості автоцивілки в Польщі. Як не втрапити у штрафи та зайві платежі

Posted by

Для мігрантів купівля авто в Польщі  – справа звична. Багато хто робить це одразу ж по приїзду.
Зазвичай  бонусом до покупки попередній власник машини  пропонує діючу страховку OC (автоцивілку), проплачену до певної дати.
Це справді зручна для мігранта пропозиція на початку перебування, адже розбиратися із польськими законами немає коли, мова ще теж така собі,  а вже наявний поліс дозволяє відкласти ці питання “на потім”, коли буде зручніше.

Оформити поліс автоцивілки, відповідно до вимог закону, необхідно в день реєстрації авто. Отже, страховка, яка переходить покупцю вживаного авто від попереднього власника,  дійсно суттєво спрощує йому життя.
Але часто це “зручніше” все ніяк не трапиться, а час летить й раптом виявляється, що страховка закінчилася ще позавчора…

Знайома ситуація, правда?

Мені страхова надіслала рахунок, а я не хочу у них страхувати авто, я знайшов дешевше  і вже заплатив. Як мені їх позбутися?

Попередня страховка була на меншу суму, а тепер мені нарахували просто космос….

Страхова прислала мені поліс, а я цю машину продав півроку тому….

Подібних ситуацій безліч.
Що робити – незрозуміло, адже в Україні це все працює зовсім інакше.

В Україні страхова компанія може вам нагадати, що термін дії полісу спливає. Настійливість нагадувань залежить від самої страхової.
Не проплатили вчасно – та й грець з вами. Їздіть без страховки, наражайтеся на штрафи. Принаймні, так працює PZU в Україні.
Чого б та сама PZU в Польщі мала працювати інакше, правда?

Але в Польщі дійсно дещо інші умови обов’язкового страхування відповідальності власників авто.

Автоцивілка польською мовою називається ubezpieczenia OC samochodu.
Це знання нам знадобиться, аби шукати потрібні нам пропозиції страхових компаній.

Регулює обов’язкове страхування закон  Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Зокрема, щодо автомобілів є така норма:

Art.4. Ubezpieczeniami obowiązkowymi są:
1) ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, zwane dalej „ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych”;

“Автоцивілка” в Польщі страхує потенційну шкоду, яка може бути створена автівкою, незалежно від того, хто в ній кермує.
Відтак, застрахованими м/ть бути всі авто.

Відповідно до цього закону, страхова компанія, яка отримала право здійснювати обов’язкове страхування, не має права відмовити будь-кому в оформленні такого полісу. Навіть якщо власник авто має не дуже безхмарну страхову історію (часті аварії, просрочка оплати чергового платежу, якщо страховка купується у розстрочку тощо) не може бути причиною відмови у покупці страховки.
Втім, страхові компанії легко обходять цю вимогу закону – вони  просто пропонують такий розмір страховки, що потенційний клієнт й сам відмовляється від їхніх послуг. Закон не встановлює обмежень на розміри страхових сум, тож страхова компанія може нарахувати стільки, скільки вважатиме за доцільне.

Але…
Якщо страхова сума не є фіксованою, то ніхто та ніщо не може змусити вас платити саме цій компанії.
Очевидно, що за таких умов розірвати договір страхування можна завжди. Потрібно лише уважно його прочитати – в ньому обов’язково є розділ “Розірвання договору”.
Типовою нормою такого договору в Польщі є наступне: якщо клієнт хоче розірвати договір, то він повинен повідомити страхову компанію найпізніше у переддень кінцевої дати договору. Якщо це не буде зроблене, то договір вважається продовженим автоматично. Заява про розірвання договору подається виключно в письмовій формі.
Натомість страхова компанія зобов’язана повідомити страхувальнику про наближення  дати закінчення договору не пізніше, як за 14 днів.

Не знаєте, як подивитися той договір? Попередній власник авто вам його не передав?
Зазвичай  ключові положення договору  надруковані на самому полісі.

Втім, є випадки, коли договір має бути розірваний автоматично.

  1. У випадку продажу авто іншому власнику після сплиття терміну дії договору (Тут варто акцентувати: якщо ваш договір продовжився автоматично, то це означає, що машина ще й досі оформлена не на вас, а на попереднього власника! Або ж страхова з якихось причин не знає про вашу операцію купівлі-продажу)
  2. Якщо клієнт  не сплатив поточний платіж. Тоді договір розривається в момент його закінчення. А на несплачений платіж ще й нараховуються відсотки.

Якщо страхова компанія А автоматично продовжила ваш договір страхування, а ви встигли вже укласти договір з іншою страховою В та забули повідомити про це компанію А, то ви можете розірвати цей автоматичний договір з компанією А в будь-який момент. Проте доведеться сплатити компанії А страховку за ті дні, які минули від автоматичного продовження договору до моменту його розірвання.

Як знайти страхову, яка вам найбільше підходить?
На сайті KioskPolis, наприклад, можна зручно обрати страховку серед пропозицій приблизно десятка компаній.
Або ж можна шукати сайт / офіс страхової, якій ви довіряєте.
При тому варто пам’ятати, що пакет страхових услуг в рамках автоцивілки є стандартним. Тож, критерієм для вибору може бути ціна, зручність оплати, програми лояльності, тощо.

Штраф власнику авто, який не має автоцивілки, може складати до 2-х мінімальних зарплат (тобто, в 2020 році він може бути  й 5200 злотих). Виписати максимальний  штраф можуть тоді, коли авто не має страховки понад 14 днів.
Щоправда система обов’язкового страхування влаштована так, що аби наразитися на цей штраф, потрібно докласти зусиль – вчасно розірвати діючий договір й не укласти новий.
Але найбільш вразливою групою тут є ті, хто купили авто й користуються страховкою від попереднього власника. Тож, будьте уважні!
Тут ще варто додати, що власник авто, який вчасно не оформив страховку від себе наражається двічі – крім  штрафу за відсутність страховки,  випадку ДТП такий автовласник буде покривати заподіяну шкоду власним коштом.
За 1 день без страховки штраф у 2020 році складає 1040 зл, від 3-х до 14 днів – 2600 зл.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Якщо ви хочете нас підтримати й допомогти розвитку сайту – ви можете перерахувати будь-яку зручну для вас суму на наш рахунок PayPal

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s