Чи завжди для роботи в Німеччині потрібна віза Vander Elst?

Posted by

“Чи завжди для роботи в Німеччині потрібна віза Vander Elst?”- таке питання було поставлено  правнику.
Відповідь виявилася доволі несподіваною.
Тим більше, що зовсім нещодавно ми публікували 
Як має бути оформлена робота в Німеччині від польської фірми, й в переліку обв’язкових документів віза VanderElst була зазначена без всяких “якщо”.

Нижче ми викладемо міркування правника із перекладом та коментарями.
Запрошуємо до дискусії!

Zwolnienie z obowiązku uzyskania wizy Vander Elst w przypadku świadczenia usług/pracy przez okres nie dłuższy a niżeli 90 dni w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych, pod warunkiem legitymowania się przez osobę pochodzącą z kraju trzeciego statusem rezydenta długoterminowego WE (§ 30 ust. 3 der Verordnung über die Beschäftigung von Ausländerinnen und Ausländern /Ustawa dotycząca Zatrudniania Cudzoziemców/)

Kim jest rezydent długoterminowy WE?

Na pytanie jakie decyzje pobytowe wydawane na gruncie polskich, powszechnie obowiązujących przepisów prawa, będą uważane za długoterminowe zezwolenia na pobyt w rozumieniu § 30 ust. 3 Ustawy dotyczącej Zatrudniania Cudzoziemców, odpowiedź Ambasady Niemieckiej w Warszawie brzmi: art. 18 ust. 1 Konwencji wykonawczej do Układu z Schengen będzie tutaj miarodajnym okresem.

Art. 18 ust. 1 Konwencji wykonawczej do Układu z Schengen„Wizy zezwalające na pobyt przekraczający trzy miesiące są wizami krajowymi wydawanymi przez jedną z Umawiających się Stron zgodnie z jej prawem krajowym (…)”. Zacytowany artykuł znajduje się w sekcji 2 „Wizy długoterminowe”.

Podsumowując: zdaniem organów niemieckich ze zwolnienia z obowiązku uzyskania wizy Vander Elst mogą skorzystać cudzoziemcy dysponujący w Polsce tytułem pobytowym dłuższym aniżeli trzy miesiące.

Osoba oddelegowana uzyskuje druk A1 w Polsce. Zostanie legalnie zatrudniona w firmie w Polsce i oddelegowana do Niemiec na okres nie większy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym. Uzyska kartę EKUZ.

Дослівний переклад тексту правника:

Звільнення від вимоги отримати візу Vander Elst у випадку надання послуг / робіт протягом періоду, що не перевищує 90 днів протягом 12 календарних місяців, за умови, що громадянин третьої країни має статус довгострокового резидента ЄС (§ 30 пункт 3 der Verordnung über die Beschäftigung von Ausländerinnen und Ausländern / Акт про працевлаштування іноземців /)

Хто є резидентом резидентом ЄС?

На запитання, які рішення про проживання, видані на основі загальноприйнятих польських норм закону, вважатимуться дозволами на довгострокове проживання у значенні пункту 30 параграфа 3 Закону про зайнятість іноземців, відповідь посольства Німеччини у Варшаві: ст. 18 пункту 1 Конвенції про імплементацію Шенгенської угоди тут буде тією нормою, що достатньо визначає цей  період.

Стаття 18 п. 1 Конвенції про імплементацію Шенгенської угоди: “Візи для перебування понад три місяці – це національні візи, видані однією з Договірних Сторін відповідно до її національного законодавства (…)”.
Стаття, що цитується, знаходиться у розділі 2 “Довгострокові візи”.

Підводячи підсумок: за даними німецької влади, іноземці, які мають право на проживання в Польщі довше трьох місяців, можуть скористатися звільненням від візи  Vander Elst.

Відряджена особа отримує бланк А1 у Польщі (прим – цей документ видає ZUS).
Ця особа має бути  працевлаштована в компанії в Польщі та делегована до Німеччини на термін не більше 3 місяців у календарному році. Їх також потрібно мати карту EKUZ.

А тепер спробуємо розібратися в тому, що радить правник.
Ми перевірили зміст тих пунктів польського законодавства, на які посилався правник –
Verordnung über die Beschäftigung von Ausländerinnen und Ausländern (Акт про працевлаштування іноземців).

Дійсно, в п. 3 § 30  йдеться про роботу іноземців в межах 90 днів на рік:

Tätigkeiten nach § 21, die von Ausländerinnen und Ausländern, die in einem anderen Mitgliedstaat der Europäischen Union die Rechtsstellung eines langfristig Aufenthaltsberechtigten innehaben, bis zu 90 Tage innerhalb eines Zeitraums von zwölf Monaten ausgeübt werden,
Діяльність згідно з § 21, яку здійснюють іноземці, які мають юридичний статус довгострокового резидента в іншій державі-члені Європейського Союзу до 90 днів протягом дванадцяти місяців.

Хоча сам § 30 – зовсім не про візу для роботи, а про посвідку на проживання!

Beschäftigungsaufenthalte ohne Aufenthaltstitel
Працевлаштування здійснюється без посвідки на проживання

І так, виходить, що для відряджених в Німеччину процівників, які відповідають вимогам § 21 (з ним ми ще робиратимемося), не більше, ніж на 90 днів в рік не потребують посвідки на проживання.
Ймовірно, для роботодавців ця норма є спрощенням вимог до працевлаштування.

В § 21 пишеться от що:

Keiner Zustimmung bedarf die Erteilung eines Aufenthaltstitels an Personen, die von einem Unternehmen mit Sitz in einem Mitgliedstaat der Europäischen Union oder einem Vertragsstaat des Abkommens über den Europäischen Wirtschaftsraum in dem Sitzstaat des Unternehmens ordnungsgemäß beschäftigt sind und zur Erbringung einer Dienstleistung vorübergehend in das Bundesgebiet entsandt werden.
Не потрібно дозволу на видачу посвідки на проживання особам, які належним чином працевлаштовані компанією, що базується в державі-члені Європейського Союзу, або державою-учасницею Договору про Європейський економічний простір, у державі, в якій розташована компанія та тимчасово відправлені на федеральну територію для надання послуги

Отже, для громадян ЄС, яких роботодавець відряджає працбвати в Німеччину не потрібно мати там посвідку на проживання.
Та ж посвідка не потрібна й нашим співгромадянам, якщо вони працюють в польській фірмі, їдуть у відрядження до Німеччини не більше, як на 90 днів впродовж 1 року й при тому є довгостроковими резидентами ЄС.
Й начебто посольство Німеччини це довгострокове резидентство трактує не лише як наявність карти резидента, а й як наявність національної польської візи.
Це все дуже добре, звісно. Але візи Vander Elst це все навряд чи стосується!

З іншого боку згадки й слова “віза” в цілому документі знайти не вдалося. Ані Vander Elst, ані будь якої іншої.

До чого це ми?

Якщо ви їхдите працювати в Німеччину від польського роботодавця / плануєте поїхати – можливо ви теж стикалися із такою точкою зору на вашому підприємстві?

Можливо польський правник таки правий, просто в міркуваннях трапилася незначна помилка в деталях?

Або ж навпаки: твердження про звільнення від візи Vander Elst є необгрунтованими й варто бути обережними, аби не наразитися на проблеми?

 

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Якщо ви хочете нас підтримати й допомогти розвитку сайту – ви можете перерахувати будь-яку зручну для вас суму на наш рахунок PayPal

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s