Родина отримала негативну децизію по карті. Чому так стається та як цьому запобігти?

Posted by

В Польщі у розпалі кампанія з декларування доходів.
Мережа сповнена запитань – як розрахувати PIT, аби отримати максимальну суму повернення податку.
Й не лише за минулий рік. Багато хто зараз намагається повернути собі податки, які були сплачені й в 2018-му, й у 20107-му році, й навіть за 5 років поспіль.

Одночасно (та поза сезоном) в мігрантських групах на фейсбуці завжди повно питань – як отримати 500+ в період очікування карти. Й щоразу знаходяться коментатори, які стверджують, що їм це вдалося.

В мережі часто можна зустріти й щось на кшталт:

Я з дитиною 2-х років приїхали до чоловіка по безвізу. Син  тут ходить в школу,  в перший клас.
Як нам залишитися надовше?
У чоловіка річна віза…

й шквал коментарів у відповідь: подавайте втрьох на карту побиту!
Зауваження, що у такої родини насправді мізерні шанси отримати карти при значних витратах на них (грошових та часових), викликають у коментаторів іронію – мовляв, якщо виконані всі вимоги закону, то які проблеми? Дадуть карту, нема чого хвилюватися….

Тут варто частково погодитися – ретельно зібраний пакет документів та достатні доходи певною мірою сприяють позитивному рішенню по карті.

Але достатні доходи, в даному випадку,  це які?
Якщо йдеться про 528 злотих з розрахунку на одного члена родини, то так, це – сума, яка відповідає формальним вимогам, але вона навряд чи буде вагомим аргументом при розгляді справи, коли на карти претендує, наприклад,  родина з 2-ма дітьми, в якій працює лише чоловік.

От якщо один з членів родини вже має або ще претендує на “блакитну карту“, тоді родина має значно кращі шанси отримати дозволи на перебування.
Якщо ж зарплата мінімальна, звісно, її формально вистачить, аби можна було подавати на карти родині хай й з 4-х людей. Але достатність формальних вимог зовсім не означає, що після 2-х років очікування ця родина справді отримає дозволи на проживання.

“Чому ж ні?”  – кажуть радники з коментарів до посту, який був процитований вище  – “Польщі вигідно, що  ця родина створює додаткову вартість, платить податки та витрачає гроші в Польщі. Це значно вигідніше Польщі, ніж якби тут жив лише чоловік/батько та відправляв практично всі зароблені гроші додому”.

Тож, порахуємо, чи справді Польщі вигідне проживання такої родини іноземців.
Чому Польща вкладає гроші у власних громадян- це окреме питання, яке потребує розлогого пояснення.
Можливо, вона теж колись з’явиться на нашому сайті.

Але повернемося до нашої “тестової” родини.
Якщо один дорослий в родині має зарплату 2600 злотих на умові о prace, то його податки та обов’язкові платежі виглядатимуть так:

Wynagrodzenie 2,600 zł
Podatek do zapłaty – 422 zł
Ubezpieczenie emerytalne – 293 zł
Ubezpieczenie zdrowotne – 63.70 zł
Całkowity podatek – 778 zł
Płaca netto* 1,822 zł

Отже, загалом податків та обов’язкових платежів кожний місяць буде сплачено 778 злотих, а на руки отримано 1822 злотих.

В кінці року такий заробітчанин подасть декларацію про доходи, та за кожний місяць йому буде повернено зі сплаченого податку 185 злотих. Незалежно від того, де мешкають діти – в Польщі чи в Україні.
Тож, –  ж сума сплаченого податку зменшиться.
Виходить, що такий працівник сплачує щомісяця податку 237 злотих, пенсійних виплат 293 злотих та за ЗУС 64 злотих.

Якщо він  мешкає в Польщі сам, то  дійсно поповнює її бюджет. Навіть пропри наявність 2-х дітей.
Скільки-то з 1822  зароблених злотих такийзаробітчанин витрачає на своє перебування в Польщі (житло, їжа, одяг, транспорт, зв’язок тощо).
Значна частина цих грошей може бути не витрачена в Польщі, а надіслана в Україну. Це – правда. І це не дуже вигідно Польщі. Але прийнятно.

Та уявімо собі, що вся родина приїхала в Польщу й отримала карти.
Раз – й мінус 1000 злотих щомісяця за програмою 500+.
Два – й родина отримує 600 злотих на початку учбового року (вважайте, це як щомісяця забирати з бюджету по 50 злотих).
Тепер лікарські послуги отримує не один дорослий чоловік (які зазвичай хворіють не часто), а ще 3 члена його родини. За ті ж самі внески, без додаткових оплат.
До того ж діти отримують додаткові безкоштовні уроки в школі та пільги на проїзд.
І це ми ще не кажемо про соціальну допомогу, про яку питають багато наших співгромадян, ще навіть не встигнувши подати на карту.

Тож, ця родина має всі шанси витягти з польського бюджету значно більшу суму грошей, ніж ті, які туди внесені.
Це все – суто економіка, без урахування додаткових ускладнень політичного характеру, які завжди в суспільство привносять мігранти.

Все ще вважаєте, що така міграція вигідна Польщі?
Думаєте, польський чиновник, який розглядає справу, це просто бюрократична машина, яка перевіряє відповідність документів й ні про що зайве не думає?
Дарма. Завданням будь-якого європейського чиновника є не лише чітко дотримуватися правил та процедур, а й дбати про державні інтереси.
В даному конкретному випадку чиновник (хай не рівню інспектора, але принаймні керівника відділу або ж воєвуди) всі ці прості арифметичні дії може зробити так само, як й ми з вами.

В цей момент можна було б зрадіти тому, що справи членів однієї родини зазвичай потрапляють до різних інспекторів…
Але – нема з чого радіти. Все одне справи тих, хто на утриманні, розглядаються після того, як отримає карту той член родини, який працює. А отже – інспектори чудово бачать, скільки всього людей утримуються на одну зарплату.

За таких умов найкращим виходом (з точки зору чиновника) буде, аби ця родина чекала на децизії так довго, наскільки це буде можливо. Фактично без перспективи ці карти отримати.

То що ж – все пропало? Шансів немає?
Зовсім ні! Наведений вище розрахунок був зроблений геть не для того, аби посіяти зневіру. Він має вас мотивувати не розслаблятися, не чекати 2 роки на карту по безнадійній справі, а підготуватися переконливо доводити, що ці дозволи, які ви запитуєте, дійсно в інтересах Польщі. Або принаймні їм не шкодять.

На жаль, чи на щастя, але в Польщі наразі відсутній офіційний документ під назвою “Міграційна політика“.
Саме він мав би чітко визначити, в яких мігрантах Польща зацікавлена, чого від них очікує та як готова допомагати.
Але ж ні – минулорічна спроба прийняти цей документ обернулася скандалом.
Тому офіційної інформації щодо пріоритетів міграційної політики у публічному доступі наразі немає.
Маємо здогадуватися. Й можемо помилятися.
Але, здається, пріоритетні групи в міграційній політиці Польщі є такими:
1. Наявність польського коріння. Нащадки поляків, які були переселені або змушені були виїхати, завжди мають переваги при поверненні до Польщі. Справи про сталий побит розглядаються швидше, такі мігранти звільнені від дозволів й навіть отримують грошову допомогу.
2. Короткострокові некваліфіковані працівники. Це переважно ті, хто працюють на підставі освядчень або сезонних дозволів, виконують роботу на посаді із загальною назвою (наприклад – працівник складу або робітник) та отримують мінімальну зарплату.
3. Кваліфіковані  працівники із довгостроковими дозволами (або ж навіть такі, що їх не потребують), отримують високу зарплату та претендують на “блакитну карту“.

Що з цього випливає?
Якщо родина хоче приїхати в Польщу разом, їй варто розуміти, що така родинна міграція не вкладається в пріорітети Польщі.
Польща не є країною, яка охоче надає дозволи на проживання іноземцям, у яких просто є гроші на життя в Європі.
Й не варто додумувати, якими вигідними будуть для Польщі ваші податки. Не варто розраховувати на те, що польський чиновник розуміє ваші потреби. Не варто думати, що ваша дитина вивчиться й все життя буде працювати на економіку Польщі.
Навпаки, варто спробувати зрозуміти образ мислення польського чиновника.
Та варто намагатися, аби ваша заявка на побит максимально відповідала профілю мігранта з найбільш пріоритетних груп.

Маєте польське коріння, але його не вистачає для сталого побиту? Знайдіть можливість відобразити це в заявці. Можливо, сьогодні вам не вистачає родинних зв’язків, а завтра ви знайдете в архівах таку потрібну вам інформацію?
Ваші польські предки послужать вам хорошу службу при розгляді вашої справи.

Поки що претендуєте на прості види робіт?
Не варто навішувати всю родину на утримання одного дорослого.
Покажіть у вашій заявці, що в вашій родині налаштовані працювати всі дорослі.
Й навіть більше. Максимально відтягніть момент подачі на карту ваших дітей.
При тому вам варто розуміти, що з точки зору чиновника, короткостроковому некваліфикованому працівнику карта взагалі не потрібна, йому цілком вистачить візи.

Не маєте поки що аж такої кваліфікації? Йдіть вчитися й обов’язково включайте документи про навчання у вашу заявку. Покажіть вашу амбітність та готовність швидко розвиватися професійно.
Якщо вчитеся – то обирайте ті професії, які мають високий попит серед роботодавців. Ті, по яким є багато оголошень із вигідними умовами.

Ваша заява на карту має красномовно пояснювати, що ви принесете користь Польщі не тому, що ви так вважаєте, а тому, що ви відповідаєте тим вимогам, які так чи інакше прописані в офіційних документах.
Якщо ви хочете відповідати польським інтересам, спробуйте ними перейнятися.

До теми:

Стати нелегалом буває дуже просто. Як цьому запобігти?

Переїзд в Польщу. Покрокова інструкція

Розуміємо,  що позицію, викладену у статті, поділяють далеко не всі. Запрошуємо до дискусії! Готові завдяки ній доповнити та доопрацювати поради.

На наш подив, перші ж коментарі, які ми отримуємо підтверджують нашу думку:

Screenshot_2020-03-04 Консультації юридичні в Польщі Консультации юридические в Польше - Польша

Маєте іншу? Напишіть нам її!

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Якщо ви хочете нас підтримати й допомогти розвитку сайту – ви можете перерахувати будь-яку зручну для вас суму на наш рахунок PayPal

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s