500+ для українських родин

Posted by

Програма “Сім’я 500+” працює в Польщі зовсім нещодавно – з 1-го квітня 2016 року, але багато ураїнських родин вже встигли скористатися її можливостями.

Чи важко отримати цю допомогу?
Наші співгромадяни стверджують, що зовсім не важко, значно простіше, ніж, наприклад, отримати карту побуту.
В першому кварталі минулого року по програмі “Сім’я 500+” було призначено 5 млн злотих для 6418 дітей, які мають українське громадянство.
З іншого боку, українці не надто сміливо користуються можливістю. Наприклад, у Вроцлаві з 30 тисяч родин, які отримують допомогу, лише 1% українських (300 родин), при тому серед загальної кількості мешканців  співвідношення на порядок більше  – українці складають понад 10%.

Тож, спробуємо розібратися, як ця програма працює, аби більше наших співгромадяни мали змогу отримати належне.

Правовою підставою програми “Сім’я 500+” є Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
Вона полягає в грошовій допомозі на виховання другої та кожної наступної дитини в сумі 500 злотих в місяць. На першу дитину також можна отримати допомогу, але у випадку, коли доходи сім’ї не перевищують визначеного мінімуму у 800 злотих на одну людину.
При тому діти мають мешкати в Польщі.

Доволі наочно правила отримання допомоги “Сім’я  500+” викладені на цій схемі польською мовою:

25348357_1379347452192244_5441151795847745853_n

Допомога в рамках програми “Сім’я 500+” не оподатковується.

Хто з громадян України може претендувати на таку допомогу?

Можливість скористатися програмою “Сім’я 500+” є у тих, хто має дозвіл на тимчасове перебування з метою праці, яка вимагає високої кваліфікації (тобто, тримачі так званої “блакитної карти”), а також ті іноземці, які мають право перебування в Польщі з поміткою “доступ до ринку праці” щонайменш на півроку.
Практика показує, що для оформлення допомоги не обов’язково вже мати власне “пластик”. Заяву можуть прийняти й при наявности децизії. Виплати призначають з дати децизії.

Для того, аби отримати допомогу “Сім’я 500+”,  треба подати заяву до відповідного органу. За подання заяви оплата не стягується.
З 2018 року допомогу призначає воєвудська адміністрація, але заяву можна подавати у своїй гміні, надсилати звичайною поштою (адресувати треба на Wydział Spraw Społecznych місцевої адміністрації), оформлювати в електронному вигляді через сервіси Emp@tia, ePUAP, на порталі Міністерства цифризації чи PUE ZUS.

Instrukcja składania wniosków za pośrednictwem platformy ePUAP.

Instrukcja składania wniosków za pośrednictwem portalu Emp@tia.

Наведені посилання також містять детальні інструкції щодо умов подання заяви.
Батьки, які виховують дитину одноосібно, теж можуть подавати заяву на отримання допомоги, але до неї треба додавати рішення суду щодо призначення аліментів. Якщо на момент подання заяви такого документу нема – його можна донести впродовж 3 місяців.
Також є спеціальні можливості для пар, які виховують своїх дітей окремо, коли батьки знаходяться в різних країнах, тощо. Всі випадки неможливо перелічити в одній публікації, але не поспішайте відмовлятися від допомоги, якщо ваш випадок нетиповий, спробуйте отримати консультацію посадовців, які приймають заяви.
Тут в нагоді може стати рішення суду в Лодзі, який визнав правомірною призначення допомоги попри те, що батько дітей мешкає в Україні.

Бланк заяви на отримання допомоги “Сім’я 500+” разом із поясненнями щодо його заповнення можна скачати тут  (сама форма складає 6 сторінок).

Допомогу можна отримувати на вибір: на банківський рахунок або готівкою у відділеннях банку PKO (для цього не треба бути клієнтом цього банку).

Варто пам’ятати, що допомога не призначається до повноліття дитини, а лише на певний (доволі короткий) термін, який зазначений у документі, який видається баткам по призначенню допомоги.
Якщо родина й далі претендує на участь у програмі “Сім’я 500+”, вона має завчасно потурбуватися про подання нової заяви.

Практичні поради і багато конкретних прикладів можна знайти тут (польською).

Бажаємо успіхів!

Advertisements

One comment

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s